Aktuality

Valašské setkání Fryšták 2024. Jubilejní ročník roztančilo pět dechovek!

Valašské setkání Fryšták 2024 bylo jubilejním dvacátým pokračováním oblíbené akce pro všechny milovníky té nejlepší dechovky. A oslava to byla v Domu kultury ve Fryštáku rovnou dvojitá, protože se konala na Mezinárodní den žen! 

Zobrazit celý článek na Hornipodrevnicko.cz.

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

Naše Vánoce. Třetí adventní neděle pro tradiční koncert Sdružení dechového orchestru mladých

Na třetí adventní neděli letos připadl Vánoční koncert Sdružení dechového orchestru mladých Zlín. Více než dvouhodinový program tělesa, jež má ve svých řadách silné zastoupení z obcí našeho regionu, letos ozdobily mažoretky ze skupiny Dynamic Fryšták.

Zvláštností tradičního hudebního rozloučení se starým rokem bylo několik sólových vystoupení hudebníků přímo z řad samotného orchestru. V závěru se připojili se sólovým i společným zpěvem vánočních písní a koled zpěváci z kapely Šarovec.

– Petr Jaroň

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

TWIRLINGOVÝ ROK 2023 – MICHAELA JANČÍKOVÁ

 

Vizovická rodačka Michaela Jančíková již dlouhá léta patří k nejúspěšnějším twirlerům nejen v ČR, ale i v zahraničí. V roce 2022 se jí povedlo vybojovat neuvěřitelné 11. místo na mistrovství světa, rok 2023 pro ni znamenal tvrdou přípravu na dubnové mistrovství Evropy a poté srpnovou světovou soutěž Pohár národů.

Aby se všechny její sportovní cíle pro rok 2023 splnily, musela nejdříve uspět na mistrovství ČR v twirlingu, které se konalo v září 2022 v Hradci Králové.

Michaela tedy bojovala nejen o titul mistra ČR, ale i o udělení postupů na mistrovství Evropy 2023. Michaela předvedla obě své disciplíny – rytmické i povinné sólo – na výbornou a vybojovala titul mistra ČR v povinném sóle junior, titul I. Vicemistra ČR v rytmickém sóle junior, ale zároveň i 2 nominace na dubnové ME v Itálii.

Ještě před mistrovstvím Evropy v Itálii se ale musela kvalifikovat na další mezinárodní soutěž, tentokrát na Pohár národů, který se v srpnu 2023 konal v Liverpoolu.

Kvalifikaci Michaela zvládla opět na výbornou, a i když soutěžila v odlišných disciplínách, než na které je zvyklá, vybojovala zlato v disciplíně artistic rhytmic i disciplíně sólo baton.

Březen tedy pro Michaelu znamenal každodenní přípravu na mistrovství Evropy. Vzhledem ke specifickým požadavkům na prostor pro trénování musela Michaela celou přípravu podstoupit sama bez svých trenérů. I když choreografii měla již připravenou od francouzského trenéra Pascala Dumas, nebylo možné, aby s Michaelou kdokoliv trénoval v tělocvičně.

Mistrovství Evropy se již tradičně koná v době Velikonočních svátků, letos se konalo v Italském městě Montichiari. Toto město na dohled od Lago di Garda je výrazně menší než například Zlín, ale haly a zázemí pro sportovce jsou na světové úrovni.

Michaela se svou trenérkou a rodiči přijela do Itálie o den dříve, aby se alespoň na chvíli podívali po okolí. Michaelu totiž čekaly 3 soutěžní dny v tělocvičně. V povinném sóle Míša ukázala, že opravdu patří mezi evropskou špičku a ve finále vybojovala zatím své nejlepší umístění z mistrovství Evropy a přivezla 4. místo. Rozdíl mezi bronzem a nepopulární bramborou byl velice těsný. Míša nastupovala do soutěže perfektně připravena, vystoupení si užívala a na výsledku to bylo vidět. I když se jí bohužel nepovedlo postoupit do finále s její druhou disciplínou, rytmickým sólem.

Od května se pak Michaela plně soustředila na historicky první mezinárodní soutěž – Pohár národů IBTF, kdy proti sobě bojovali twirleři sdružující se v nadnárodních organizacích NBTA (National baton twirling association) a WBTF (World baton twirling federation). Rozdíl mezi těmito federacemi je zejména v možnosti provádět akrobatické prvky pod výhozem hůlky. NBTA má ve svých pravidlech veškeré akrobatické prvky zakázány, WBTF akrobacii povoluje na základě výkonnostních tříd. Protože se twirling snaží zařadit mezi olympijské sporty, musí se tyto dvě organizace spojit a sjednotit pravidla.

V srpnu 2023 se tedy psala historie twirlingového sportu a Michaela byla přitom. Na IBTF Poháru národů se sešlo 1280 twirlerů z 19 států a 3 kontinentů. A jen jediná z nich byla z Vizovic. Michaela byla zařazena do nejvyšší výkonnostní třídy A, a v rámci Poháru národů a soutěžila v disciplínách artistic twirl woman A jr. a solo women A jr.

I přes jasnou převahu sportovkyň z USA a Kanady si Míša vybojovala v kategorii solo women A jr 17./18. místo z 50 soutěžících, postup do finálové šestnáctky jí unikl o 0,01 bodu. V kategorii artistic twirl women A jr získala postup do finále a pak vybojovala 16. místo ze 49 soutěžících. V kategorii A tak Michaela slavila největší úspěch ze všech českých twirlerů.

Pro bližší představu nutno uvézt, že za celý Pohár národů vybojovala např. USA celkem 59 medailí, Francie 35 a Kanada 25 medailí. ČR si veze jedinou zlatou medaili díky Elišce Peňákové z Moravské Třebové, která excelovala ve výkonnostní třídě B.

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, díky kterému můžeme využívat prostory, ve kterých standardně fungujeme. Zároveň velmi děkujeme za finanční podporu i městu Vizovice, které Michaela přispívá na zahraniční soutěže.

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

MISTROVSTVÍ EVROPY V TWIRLINGU, ITÁLIE MONTICHIARI, DUBEN 2023

Po mistrovství Evropy v roce 2021 jsme si dali velký závazek. Po skvělém umístění Michaely Jančíkové, kdy vybojovala v rytmickém i povinném sóle 8. místo, jsme chtěli dosáhnout alespoň „malého pódia“. O umístění do 6. místa na Evropské soutěži jsme dlouho snili a víme, že Michaela předpoklady má.

Příprava na mistrovství Evropy byla náročná zejména z časových důvodů. Všichni twirleři se po covidové pouze museli poprat s přípravou na Mistrovství světa, kvalifikační soutěže ve svých státech, přípravou na Pohár národů a do toho i přípravou na velikonoční mistrovství Evropy. Na každou z těchto soutěží se připravuje jiná choreografii a každý twirler a jeho trenér musí s tímto nabitým harmonogramem předem počítat.

Do Itálie jsme ze zamračeného a studeného Česka vyrazili den předem, abychom před náročným soutěžním maratonem nasáli sluneční paprsky. Už od music testu Michaela věděla, že má skvělou formu a soustředila se hlavně na povinné sólo, ve kterém vybojovala v roce 2022 titul mistra ČR.

Mistrovství Evropy se letos účastnilo 11 států, kdy se do každé z disciplíny můžou kvalifikovat 3 nejlepší z dané země. V obou disciplínách, kde Michaela soutěží, se kvalifikovalo 25 soutěžících.

První den Michaelu čekala její slabší disciplína, rytmické sólo. Michaela má choreografii poskládanou od svého zahraničního lektora, bývalého mistra Evropy, Pascala Dumas. Nádhernou sestavu zajela jen s drobnými chybami, povedlo se jí roztleskat celou halu, ale bohužel to k postupu do finálové desítky nestačilo.

Sobota pak byla ve znamení kvalifikačního kola v povinném sóle, kde si Michaela velmi věří. Za léta tréninku si Michaela vysloužila přezdívku „motorová Míša“, kdy má díky skvělé technice neuvěřitelnou rychlost, čistotu a plynulost pohybu hůlky. Její velký handicap jsou vysoké výhozy, které nemá přesně natrénovány díky nevhodným podmínkám pro trénink v ČR, i tak ale předvedla neuvěřitelný výkon, který byl ohodnocen 4. nejvyšším bodovým ohodnocením v její kategorii a vybojovala tak jasný postup do finále.

Michaela si svůj tah na branku a jistotu udržela i do druhého finálového dne, celou sestavu zajela nejlépe, jak mohla a ve výsledku obsadila neuvěřitelné 4. místo na mistrovství Evropy.

Držme pěsti, ať ji bojovný duch neopustí, aby mohla skvěle reprezentovat nejen náš tým, ale i Zlín, rodné Vizovice a potažmo celou Českou republiku.

V létě ji čeká Pohár národů v Liverpoolu, kde chce dokázat, že mezi evropskou elitu patří právem.

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, díky kterému můžeme využívat prostory, ve kterých standardně fungujeme.

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

Zveme vás na Valašské setkání 2023

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

zobrazit všechny příspěvky »

Loga
Zlín.eu Zlínský kra