MISTROVSTVÍ ČR A MISTROVSTVÍ EVROPY V TWIRLINGU NBTA 2019, TŘÍDA A

Začátek roku je zároveň i začátkem soutěžní sezóny Svazu mažoretek NBTA (National Baton Twirling Association). Již na leden je tradičně plánováno Mistrovství ČR v twirlingu, které je zároveň kvalifikačním kolem pro Mistrovství Evropy.

Právo soutěžit o titul Mistra ČR v twirlingu asociace NBTA mají pouze ti atleti, kteří splní velice náročné zkoušky Level 1, právo účastnit se Mistrovství Evropy ve vybraných disciplínách pak mají pouze ti atleti, kteří složí prozatím nejtěžší zkoušky ve světě twirlingu, Level 2.

Za naši skupinu má zatím zkoušky Level 1 pouze Eliška Krajčová a Michaela Jančíková, které se navíc v tomto roce povedlo složit i zkoušky Level 2 a zařadila se tak mezi prvních pár jedinců z ČR, kteří tuto zkoušku mají.

Od roku 2019 s námi navíc soutěží i Ivona Kováříková, čestná členka SDOM Zlín, která ale vzhledem ke své národnosti na mezinárodních soutěžích zastupuje Slovenskou republiku. Ivona je zároveň první slovenskou twirlerkou, která úspěšně absolvovala zkoušky Level 2.

Hned první víkend v lednu 2019 proběhlo Mistrovství ČR v twirlingu NBTA, v březnu pak proběhlo Mistrovství Slovenska NBTA s možností nominovat vítěze a Mistry těchto států na Mistrovství Evropy.

Za naši skupinu bojovala o posty nejvyšší Michaela Jančíková, na Slovensku pak Ivona Kováříková.

A obě byly více než úspěšné. Michaela startovala v disciplínách povinné a rytmické sólo, Ivona potom v disciplínách rytmické sólo a sólo se dvěma hůlkami.

Všechny starty se děvčatům povedlo proměnit v medailová umístění a postupy na Mistrovství Evropy.

Michaela Jančíková – I. Vicemistr ČR, sólo povinná, II. Vicemistr ČR, rytmické taneční sólo.

Ivona Kováříková – 1. místo sólo 2 hůlky, 1. místo rytmické taneční sólo.

Mistrovství Evropy v twirlingu probíhalo opět v Italském městě Lignano, které je nám známé spíš jako rekreační oblast, ale pyšní se mimo jiné i perfektní sportovní halou a obrovským zázemím pro atlety různých sportů.

O Velikonočních prázdninách se tak Míša i Ivona společně se zhruba dvěma desítkami ostatních členů Českého a Slovenského národního twirlingového týmu vydala do Itálie a společnými silami absolvovali zatím nejúspěšnější ME, co se celkových výsledků týká.

První v pořadí byla soutěž rytmických sól. V kategorii junior mladší, kde soutěžila Míša i Iva, bylo nominováno téměř 30 atletů z celé Evropy. Míša je už za svou kariéru zvyklá na velké soutěže před 10člennou porotou, i tak ale nervozita udělala své a pád hůlky ji stál cenné body, které potřebovala pro postup do finále. I tak ale skončila na svém zatím nejlepším 11. místě v rytmickém tanečním sóle. Ivonka na druhou stranu ještě není tak ostřílená z velkých soutěží, a i když podala velice dobrý výkon, skončila až ke konci startovního pole.

Další disciplínou bylo povinné sólo. Tato disciplína je charakteristická tím, že každý atlet má stejnou muziku a musí ukázat ty nejtěžší triky s hůlkou během 2,5 minuty. Míša je v této disciplíně velmi dobrá, v roce 2018 například získala 3. místo na Evropském šampionátu. Nicméně konkurence je obrovská a Míšu opět čekalo téměř 30 soupeřek. Tentokrát ale neponechala nic náhodě a probojovala se až do 10členného finále, a nakonec vybojovala neskutečné 9. místo.

Poslední disciplína, ve které jsme měli díky Ivoně Kováříkové zastoupení, bylo sólo se 2 hůlkami. Opět soutěží všichni atleti na stejnou skladbu a opět musí předvést ty nejtěžší triky, které umí. Bohužel pro Ivonku nebyl tento šampionát z těch nejúspěšnějších, porota dle pravidel strhla body za problémy s kostýmem, které nastaly během soutěžního vystoupení a tím se Iva dostala až mezi poslední pětici soutěžících. Pokud bychom zohlednili stržené body za kostým, byla by v půlce, což je obrovský úspěch, nicméně „kdyby“ se nepočítá a my aspoň víme, že na Mistrovství Evropy se opravdu žádná odchylka od pravidel neodpouští.

Žádného úspěchu bychom nedosáhli bez podpory Statutárního města Zlína, díky které můžeme využívat prostor, které k tréninku potřebujeme. Můžeme oslovit i externí lektory, kteří nám pomáhají s přípravou, letos například děvčata připravuje po gymnastické stránce skvělý Jan Komrska.

Děkujeme tedy za neutuchající podporu nejen městu Zlín, ale i všem našim fanouškům.


Loga
Zlín.eu Zlínský kra