PRVNÍ POLOLETÍ 2020

Jako každý rok byl pro naše twirlerky podzim ve znamení velice náročných příprav na soutěžní sezónu, která tentokrát začala už v prosinci, kdy se do Spořic u Chomutova měli sjet všichni nejlepší twirleři z České republiky s cílem vybojovat postup na Mistrovství světa NBTA (National Baton Twirling Association) v twirlingu.

Mistrovství světa se v twirlingu koná jednou za dva roky, tentokrát byl termín mistrovství stanoven na duben a mělo se konat v Holandsku.

Právo soutěžit o titul Mistra ČR v twirlingu asociace NBTA mají pouze ti atleti, kteří splní velice náročné mezinárodní zkoušky. 

Za naši skupinu tyto zkoušky prozatím složila pouze Eliška Krajčová a Michaela Jančíková.

Od roku 2019 s námi navíc soutěží i Ivona Kováříková, čestná členka SDOM Zlín, která ale vzhledem ke své národnosti na mezinárodních soutěžích zastupuje Slovenskou republiku.

V prosinci 2019 se tedy Michaela Jančíková a Eliška Krajčová vydaly bojovat o tituly Mistrů ČR a postupy na Mistrovství světa do Spořic u Chomutova, v lednu 2020 potom Ivona Kováříková bojovala o postupy na rodném Slovensku.

Obě mistrovství se velmi vydařila, všechna děvčata předvedla své nejlepší výkony a na výsledcích to bylo znát.

Michaela startovala v disciplínách povinné a rytmické sólo, Eliška v disciplíně rytmické sólo a Ivona potom v disciplínách povinné sólo a sólo se dvěma hůlkami.

Kromě Elišky se všechny starty povedlo proměnit v medailová umístění a postupy na Mistrovství světa. Eliška nakonec vybojovala skvělé 14. místo z téměř 20 soutěžících.

Michaela Jančíková – I. Vicemistr ČR, sólo povinná, I. Vicemistr ČR, rytmické taneční sólo.

Ivona Kováříková – 1. místo sólo 2 hůlky, 1. místo povinné sólo.

Michaela s Ivonou se tedy od ledna naplno pustily do pilování svých sestav pro nadcházející Mistrovství světa a souběžně trénovaly se zbytkem twirlingového týmu na nadcházející nepostupové soutěže a Národní šampionát v twirlingu pro výkonnostní třídu B a C.

V lednu se pak všechny naše twirlerky zúčastnily nepostupové soutěže v twirlingu v Moravské Třebové.  Na této soutěži si všechna naše děvčata vyzkoušela poprvé své nové sestavy, a i když se nezadařilo všem, byl to skvělý začátek soutěžní sezóny.

Únor byl pro nás měsícem plným soutěží. Hned první únorový víkend patřil Národnímu twirlingovému šampionátu tříd B a C, tedy soutěži s nejvyšším počtem účastníků vůbec. Kategorie, ve kterých bojovaly naše děvčata, měly až 22 závodnic. O to více jsme pyšní, že jsme vybojovaly spoustu postupů do finálových kol a vezeme i medaili. Bohužel z 10 twirlerek v našem týmu 4 onemocněly, tak jsme nemohly bojovat o úspěch v týmových disciplínách, v sóle se 2 hůlkami nebo ve strutu.

Následující víkend jsme si ale vše vynahradili na první zahraniční soutěži. V Hlohovci se konalo otevřené Mistrovství Slovenska, kam byl celý náš tým díky naší blízké spolupráci se Slovenskem pozván k poměření sil. Na Slovensku se twirlingový sport teprve rozjíždí a aktivních twirlerů je tam velmi málo, proto se ani nebudeme chlubit umístěním, ale velice si vážíme skvělého hodnocení poroty i velmi vysokého zájmu o seminář pod vedením naší twirlerky Michaeli Jančíkové.

V následujících týdnech jsme se měli zúčastnit ještě soutěže v Kutné Hoře, která byla plánována na březen. Bohužel těsně před datem konání této soutěže začala Česká republika čelit covidové pandemii, a i když se soutěž konala ještě před karanténou, z 10 aktivních twirlerek se vzhledem k aktuální situaci soutěže za naši skupinu zúčastnily pouze 2 děvčata. Bohužel ani jedna nepostoupila do finále.

V březnu se pak zastavil celý svět, nejen ten twirlingový. Postupně se začaly rušit veškeré soutěže, zrušilo se i Mistrovství světa a my jsme, jako všichni ostatní atleti, museli přijmout veškerá ochranná opatření. Zkusili jsme se pandemii postavit čelem, rozjeli jsme online výuku, a i když náš sport není úplně vhodný pro domácí přípravu, tak jsme v této těžké zkoušce obstáli. Jak dalece se ale ukáže až na dalších soutěžích, které nás snad čekají na konci roku 2020.

Nominace na Mistrovství světa zůstávají v platnosti i pro příští sezónu, takže nezůstáváme doma a připravujeme se kde a jak se dá.

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, díky kterému můžeme využívat prostory, ve kterých standardně fungujeme. Letošní sezónu ale chceme naše velké díky poslat hlavně rodičům, kteří v nastalé nelehké situaci podporovali děvčata při domácím tréninku, často se ke cvičení se svými dcerami přidali a celou dobu hledali způsoby, jak náš tým může celou situaci zvládnout. Děkujeme.


Loga
Zlín.eu Zlínský kra