TWIRLINGOVÝ ROK 2023 – MICHAELA JANČÍKOVÁ

 

Vizovická rodačka Michaela Jančíková již dlouhá léta patří k nejúspěšnějším twirlerům nejen v ČR, ale i v zahraničí. V roce 2022 se jí povedlo vybojovat neuvěřitelné 11. místo na mistrovství světa, rok 2023 pro ni znamenal tvrdou přípravu na dubnové mistrovství Evropy a poté srpnovou světovou soutěž Pohár národů.

Aby se všechny její sportovní cíle pro rok 2023 splnily, musela nejdříve uspět na mistrovství ČR v twirlingu, které se konalo v září 2022 v Hradci Králové.

Michaela tedy bojovala nejen o titul mistra ČR, ale i o udělení postupů na mistrovství Evropy 2023. Michaela předvedla obě své disciplíny – rytmické i povinné sólo – na výbornou a vybojovala titul mistra ČR v povinném sóle junior, titul I. Vicemistra ČR v rytmickém sóle junior, ale zároveň i 2 nominace na dubnové ME v Itálii.

Ještě před mistrovstvím Evropy v Itálii se ale musela kvalifikovat na další mezinárodní soutěž, tentokrát na Pohár národů, který se v srpnu 2023 konal v Liverpoolu.

Kvalifikaci Michaela zvládla opět na výbornou, a i když soutěžila v odlišných disciplínách, než na které je zvyklá, vybojovala zlato v disciplíně artistic rhytmic i disciplíně sólo baton.

Březen tedy pro Michaelu znamenal každodenní přípravu na mistrovství Evropy. Vzhledem ke specifickým požadavkům na prostor pro trénování musela Michaela celou přípravu podstoupit sama bez svých trenérů. I když choreografii měla již připravenou od francouzského trenéra Pascala Dumas, nebylo možné, aby s Michaelou kdokoliv trénoval v tělocvičně.

Mistrovství Evropy se již tradičně koná v době Velikonočních svátků, letos se konalo v Italském městě Montichiari. Toto město na dohled od Lago di Garda je výrazně menší než například Zlín, ale haly a zázemí pro sportovce jsou na světové úrovni.

Michaela se svou trenérkou a rodiči přijela do Itálie o den dříve, aby se alespoň na chvíli podívali po okolí. Michaelu totiž čekaly 3 soutěžní dny v tělocvičně. V povinném sóle Míša ukázala, že opravdu patří mezi evropskou špičku a ve finále vybojovala zatím své nejlepší umístění z mistrovství Evropy a přivezla 4. místo. Rozdíl mezi bronzem a nepopulární bramborou byl velice těsný. Míša nastupovala do soutěže perfektně připravena, vystoupení si užívala a na výsledku to bylo vidět. I když se jí bohužel nepovedlo postoupit do finále s její druhou disciplínou, rytmickým sólem.

Od května se pak Michaela plně soustředila na historicky první mezinárodní soutěž – Pohár národů IBTF, kdy proti sobě bojovali twirleři sdružující se v nadnárodních organizacích NBTA (National baton twirling association) a WBTF (World baton twirling federation). Rozdíl mezi těmito federacemi je zejména v možnosti provádět akrobatické prvky pod výhozem hůlky. NBTA má ve svých pravidlech veškeré akrobatické prvky zakázány, WBTF akrobacii povoluje na základě výkonnostních tříd. Protože se twirling snaží zařadit mezi olympijské sporty, musí se tyto dvě organizace spojit a sjednotit pravidla.

V srpnu 2023 se tedy psala historie twirlingového sportu a Michaela byla přitom. Na IBTF Poháru národů se sešlo 1280 twirlerů z 19 států a 3 kontinentů. A jen jediná z nich byla z Vizovic. Michaela byla zařazena do nejvyšší výkonnostní třídy A, a v rámci Poháru národů a soutěžila v disciplínách artistic twirl woman A jr. a solo women A jr.

I přes jasnou převahu sportovkyň z USA a Kanady si Míša vybojovala v kategorii solo women A jr 17./18. místo z 50 soutěžících, postup do finálové šestnáctky jí unikl o 0,01 bodu. V kategorii artistic twirl women A jr získala postup do finále a pak vybojovala 16. místo ze 49 soutěžících. V kategorii A tak Michaela slavila největší úspěch ze všech českých twirlerů.

Pro bližší představu nutno uvézt, že za celý Pohár národů vybojovala např. USA celkem 59 medailí, Francie 35 a Kanada 25 medailí. ČR si veze jedinou zlatou medaili díky Elišce Peňákové z Moravské Třebové, která excelovala ve výkonnostní třídě B.

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, díky kterému můžeme využívat prostory, ve kterých standardně fungujeme. Zároveň velmi děkujeme za finanční podporu i městu Vizovice, které Michaela přispívá na zahraniční soutěže.


Loga
Zlín.eu Zlínský kra