65. narozeniny Dechovky mladých

V neděli 4.12.2011 se v Městském divadle Zlín sešli „mladí“ a oslavili své pětašedesáté narozeniny. Také Vám tato věta nedává moc smysl? A když vysvětlíme, že „mladí“ jsou vlastně Sdružení dechového orchestru mladých ze Zlína, které existuje již 65 let, bude už ona zavádějící informace dávat smysl?

Pojďte prosím i Vy přičichnout k oslavám.
Pohodlně se usaďte…zaposlouchejte se do ticha kolem….a pojďte se s námi projít jednou krásnou, melodickou historií….

Píše se rok 1946, léto, dětský tábor. Jedním z vedoucích je tentokrát i Karel Trávníček, kterému se podařil téměř husarský kousek. Z táborových dětí vytvořil trubačský soubor, který se později stal základním kamenem pro budování velkého mládežnického orchestru. Soubor o více než 100 členech úspěšně působí téměř po celém světě neustále pod taktovkou svého zakladatele. V té době už s ním jako dirigent aktivně spolupracuje Jaromír Schneider. Po třiceti letech se ovšem Karel Trávníček musí s dechovkou rozloučit a pomyslné žezlo předává v roce 1976 Antonínu Urbanovskému. Tomu se ovšem nepodaří vydržet v čele dechovky několik desetiletí, v roce 1985 tak přenechá vedení souboru Viktoru Kozánkovi, kterého pak v roce 1994 vystřídá Libor Mikl, po jehož vedením pohádka pokračuje dodnes. Prozatím posledním datem zapsaným v této historii tlustým perem je rok 1997, kdy se ustanovilo SDRUŽENÍ DECHOVÉHO ORCHESTRU MLADÝCH ZLÍN, které se hrdě hlásí k tradicím dechovky mladých, kdysi založené na dětském táboře.

Vývoj jde ovšem kupředu, a tak ani naši mládežníci nezahálejí. Soubor se rozrůstá o nové a nové členy, mnozí se v létech dospělosti vydávají na dráhu profesionálů. Jméno orchestru se pomalu, ale jistě zapisuje nejen do mysli generace spíše „starší a pokročilé,“ ale také do povědomí svých vrstevníků. Přispívá k tomu nejen založení vlastní mažoretkové a taneční skupiny, která veškerá vystoupení orchestru zpestří, ale také odvážné kroky zasahující do oblastí, kde byste dechovku hledali marně. Netypické zpracování známých melodií, taneční choreografie plné vtipu a neskutečných výkonů a v neposlední řadě zejména vlastní SHOWBAND je toho koneckonců jasným důkazem. Při to všem si ale orchestr dokázal udržet onu vysokou laťku kvality, která se na všechny posluchače dívá již hodně dlouho a hodně zvysoka….

Tím jsme se ovšem dostali do horké současnosti. Do současnosti, ve které soubor oslavil už 65. narozeniny. Můžeme o něm říct, že zraje jako víno – čím starší, tím lepší. Zhodnotit to mohli zejména diváci, kteří pětašedesátiny oslavili s tímto tělesem přímo na koncertě, jenž se nesl v duchu obrovské show.
Brazilské rytmy, krásný zpěv, úžasné mažoretky a hlavně tančící orchestr – to vše jste si na této oslavě mohli užít do sytosti.
Největším lákadlem byl bezesporu showband – jediný tančící orchestr na Moravě a teprve druhý showband v České republice. A co to vlastně znamená? Jde o partu muzikantů, kteří musí skloubit hru na nástroj i tanec do jednoho celku. A ještě to musí skvěle vypadat. Podle reakce publika byl tento dárek orchestru pro orchestr nebo orchestru divákům opravdu povedený. Showband předvedl své dva vstupy, oba vytvořeny na jedinečné skladby Michaela Jacksona – Billy Jean a Black or White – a ukázal tak, že zahraniční showbandy u nás na Moravě našly velkou konkurenci.

A jaké byly další dárečky? Už tradičně svým divákům SDOM Zlín předalo krásně zabalená muzikantská sóla i skvělá taneční čísla. Pověstnou třešničkou na narozeninovém dortu byl i nepřekonatelný zpěv v podání Mgr. Emílie Řezáčové.

Do budoucna tedy nezbývá než popřát hodně dalších muzikantských let, vedení souboru oplývající nekonečným elánem, další odvážné kroky a hlavně obrovské přílivové vlny přinášející nové, nejen táborové děti, které budou „chtít hrát.“


Loga
Zlín.eu Zlínský kra