Historie k 60. výročí

Pohodlně se usaďte… zaposlouchejte se do ticha kolem… a pojďte se s námi projít jednou krásnou, melodickou historií….

Píše se rok 1946, léto, dětský tábor. Jedním z vedoucích je tentokrát i Karel Trávníček, kterému se podařil téměř husarský kousek. Z táborových dětí vytvořil trubačský soubor, který se později stal základním kamenem pro budování velkého mládežnického orchestru. Soubor o více než 100 členech úspěšně působí téměř po celém světě neustále pod taktovkou svého zakladatele. V té době už s ním jako dirigent aktivně spolupracuje Jaromír Schneider. Po třiceti letech se ovšem Karel Trávníček musí s dechovkou rozloučit a pomyslné žezlo předává v roce 1976 Antonínu Urbanovskému. Tomu se ovšem nepodaří vydržet v čele dechovky několik desetiletí, v roce 1985 tak přenechá vedení souboru Viktoru Kozánkovi, kterého pak v roce 1994 vystřídá Libor Mikl, po jehož velením pohádka pokračuje dodnes. Prozatím posledním datem zapsaným v této historii tlustým perem je rok 1997, kdy se ustanovilo SDRUŽENÍ DECHOVÉHO ORCHESTRU MLADÝCH ZLÍN, které se hrdě hlásí k tradicím dechovky mladých, kdysi založené na dětském táboře.

Vývoj jde ovšem kupředu, a tak ani naši mládežníci nezahálejí. Soubor se rozrůstá o nové a nové členy, mnozí se v létech dospělosti vydávají na dráhu profesionálů. Jméno orchestru se pomalu, ale jistě zapisuje nejen do mysli generace spíše „starší a pokročilé,“ ale také do povědomí svých vrstevníků. Přispívá k tomu nejen založení vlastní mažoretkové a taneční skupiny, která veškerá vystoupení orchestru zpestří, ale také odvážné kroky zasahující do oblastí, kde byste dechovku hledali marně. Netypické zpracování známých melodií, taneční choreografie plné vtipu a neskutečných výkonů, Včelka Mája i klasika, úspěšné koncertování s legendární valašskou folk/rockovou kapelou FLERET a mnoho dalšího je toho koneckonců jasným důkazem. Při to všem si ovšem orchestr dokázal udržet onu vysokou laťku kvality, která se na všechny posluchače dívá již hodně dlouho a hodně zvysoka….

 Tím jsem se ovšem dostali do horké současnosti. Do současnosti, ve které soubor oslavil už 60. narozeniny. Můžeme o něm říct, že zraje jako víno – čím starší, tím lepší. Do budoucna tedy nezbývá než popřát hodně dalších muzikantských let, vedení souboru oplývající nekonečným elánem, další odvážné kroky a hlavně obrovské přílivové vlny přinášející nové, nejen táborové děti, které budou „chtít hrát.“

Alena Krčmářová


Loga
Zlín.eu Zlínský kra