MISTROVSTVÍ V TWIRLINGU

MISTROVSTVÍ ČR V TWIRLINGU, PROSTĚJOV 2021
MISTROVSTVÍ EVROPY V TWIRLINGU, CHORVATSKO 2021

V naší poslední zprávě z twirlingového dění jsme měli obavy z toho, že se v březnu 2020 zastavil téměř celý svět. Končili jsme slovy o tom, že se snažíme této výzvě postavit čelem, že se snažíme v této zkoušce obstát. A také, že jak dalece v této zkoušce obstojíme, se ukáže koncem roku 2020 na dalších soutěžích.

Další soutěž se bohužel konala až v září 2021…

Covidové období znamenalo pro amatérské sportovce omezení tréninků, nemožnost trénovat pod zkušeným vedením. Byli jsme nuceni hledat tréninkové alternativy, nemohli jsme do tělocvičny, kterou k našemu sportu potřebujeme a v neposlední řadě jsme se potýkali s velkým odlivem sportovců, kteří tuto těžkou dobu neustáli.

Zůstali ti, kteří sport milují, ti, kteří chtějí něco dokázat, chtějí se potkávat se svými přáteli a nechtějí trávit čas pouze doma, u TV, u mobilu.

A tak jsme se po dlouhých dvou letech konečně potkali na Mistrovství ČR v twirlingu. Toto se letos konalo v Prostějově a sjeli se všichni nejlepší twirleři z České republiky s cílem vybojovat postup na Mistrovství Evropy NBTA (National Baton Twirling Association) v twirlingu.

Právo soutěžit o titul Mistra ČR v twirlingu asociace NBTA mají pouze ti atleti, kteří splní velice náročné mezinárodní zkoušky.

Za naši skupinu tyto zkoušky prozatím složila pouze Michaela Jančíková, která se specializuje na povinné a rytmické sólo.

Michaela letos postoupila do vyšší věkové kategorie 15-17 let. Jde o nejsilnější kategorii, soupeři jsou na velmi vysoké úrovni.

Smůla se nám ale nevyhnula a při rozcvičce si Michaela zlomila prst levé ruky a musela být ošetřena na pohotovosti. Nicméně patřila mezi favority a vedení NBTA Michaele umožnilo startovat mimo svou kategorii po návratu z pohotovosti.

Michaela se ukázala jako opravdový bojovník, choreografii přímo na místě předělala a veškeré chytání upravila pouze pro pravou ruku i když si byla vědoma toho, že tím ztratí potřebné body.

Nakonec jí byl umožněn postup do finále, ve kterém předvedla profesionální výkon a v obou svých disciplínách i přes fixaci prstu vybojovala 3. místo, získala tituly II. Vicemistra ČR a v obou disciplínách vybojovala postup na Mistrovství Evropy.

Příprava na Evropu byla poznamenána neustálými hygienickými omezeními, kdy za námi nemohl přiletět ani zahraniční trenér Pascal Dumas, se kterým Michaela dlouhodobě spolupracuje, ale také dlouhodobou fixací zlomeného prstu.

Nakonec ale Michaela na konci října do Chorvatska odjela a po dlouhé době se setkala s těmi nejlepšími z celé Evropy. Na soutěži byl vidět obrovský posun zejména Francouzů a Italů, kteří i v době pandemie mohli za přísných podmínek nadále trénovat. Michaela byla ve věkové kategorii junior 15-17 druhá nejmladší, a i když věděla, že díky zranění má určitý handicap, stanovila si obrovský cíl. Chtěla postoupit do finále alespoň v povinném sóle. Nakonec postoupila do finále v obou disciplínách, v povinném sóle dokonce z 5. místa. Finálové kolo bohužel nezvládla předvést úplně bez chyb, získala ale velmi vysoké hodnocení a v obou disciplínách vybojovala neuvěřitelné 8. místo.

Tento úspěch je pro nás naprosto zavazující.

Držme jí pěsti, ať ji bojovný duch neopustí a bude mít opět podmínky k tréninku takové, jaké potřebuje, aby mohla skvěle reprezentovat nejen náš tým, ale i Zlín, rodné Vizovice a potažmo celou Českou republiku.

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, díky kterému můžeme využívat prostory, ve kterých standardně fungujeme. Letošní sezónu ale chceme naše velké díky poslat hlavně rodičům, kteří v nastalé nelehké situaci podporovali děvčata při domácím tréninku, často se ke cvičení se svými dcerami přidali a celou dobu hledali způsoby, jak náš tým může celou situaci zvládnout. Děkujeme.


Loga
Zlín.eu Zlínský kra