Národní šampionát mažoretek – finále Moravy a Slezska – sólo – duo

O víkendu 26. a 27. dubna 2008 se ve Veselí nad Moravou uskutečnila soutěž mažoretek v disciplínách sólo a duo s hůlkou a taneční sólo a duo s hůlkou a rekvizitami. Tato soutěž se konala pod záštitou Svazu mažoretek NBTA a nejlepší účastnice se kvalifikovaly na Mistrovství ČR.

Za naši skupinu se zúčastnily Nicol Sahánková s Annou Krčmářovou v duu s hůlkou a sama Anička pak soutěžila v tanečním sóle s hůlkou a rekvizitami. Sólo a duo patří k nejobtížnějším disciplínám nejen proto, že před porotou stojíte sami nebo s jednou kamarádkou po boku, ale musíte předvést i nejobtížnější twirlingové prvky propojené s tanečními kroky, dbát na absolutní synchronizaci a navíc musíte v jednom, potažmo dvou lidech pokrýt plochu 10×10 metrů. Pětičlenná odborná porota pak hledá chyby v krocích, úchopech hůlky, počítá počet obratů pod vyhozenou hůlkou i obtížnost tzv. rollsů. Pro člověka neznalého těchto termínů doporučuji zadat si na youtube heslo twirling a uvidíte, co se s mažoretkovou hůlkou dá provádět. Je pravda, že od klasických mažoretek, na které jsme v naší zemi zvyklí, se tento sport hodně odlišuje, mladé děvčata i chlapce ale mnohem více baví. Jde o sport hodně tvrdý a bolestivý, který je ve výsledku ale neskutečně krásný a mnoho lidí při prvním kontaktu s tímto sportem prohlásí, že fyzikální zákony až doposud platné přestávají platit…

Na soutěž se sjela celá elita mažoretkových skupin z Moravy a Slezska a všichni účastníci doufali, že zrovna oni tentokrát uspějí. Ve většině věkových kategorií se ovšem nekonalo žádné velké překvapení a přední místa obsadila děvčata a chlapci, kteří jsou na stupínky vítězů zvyklí z minulých let. Musíme přiznat, že se od těch nejlepších máme ještě stále co učit, ale i tak jsme slavili velký úspěch.

Anička se ve své sólové disciplíně umístila na 5. místě a hodnocení poroty jasně ukázalo, že taneční směr, kterým se Anička vydala, jí plně vyhovuje. Všichni porotci velmi kladně hodnotili ladnost pohybu i spojení krokových variací a práci s hůlkou, bohužel máme ještě rezervy ve vertikálních prvcích a prvcích vysoké obtížnosti. Anička se jako sólistka účastnila soutěže vůbec poprvé v životě a okamžitě se skvěle umístila.

V neděli přišla na řadu disciplína duo, ve které Nika s Aničkou pokoušely štěstí podruhé, společné duo ovšem trénují teprve 4 měsíce. Při pohledu na konkurentky se nám trochu podlomila kolena, protože obsazení této disciplíny bylo na velmi vysoké úrovni. I tak se děvčatům podařilo nechat za sebou jedny z nejtěžších konkurentek a umístila se na nepříliš populárním, i když pro nás nádherném 4. místě.

Ze soutěže jsme se vrátily plné dojmů a elánu do nové soutěžní sezóny. Snad příští rok bude na tomto místě viset článek s názvem „postup na Mistrovství ČR máme v kapse…“ Tak nám prosím držte pěsti.


Loga
Zlín.eu Zlínský kra