Víkend patřil jubilejnímu 20. ročníku festivalu FIJO

XX. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DECHOVÝCH ORCHESTRŮ MLADÝCH

FIJO CHEB

Festival dechových orchestrů v Chebu – mezi dechovými orchestry mladých a zejména mezi showbandy je účast na tomto festivalu otázkou prestiže a pozvánka pak obrovským vyznamenáním. Tento nejprestižnější, nejnavštěvovanější a pro mnohé i nejlépe obsazený festival v ČR vůbec letos oslavil 20. výročí a náš orchestr měl tu čest se těchto oslav zúčastnit.

Na minulém ročníku tohoto festivalu se pokusili pořadatelé o zavedení nové tradice – podmínkou účasti byl tzv. showband. Nám se podařilo splnit podmínky a dostali jsme se tak na přehlídku showbandů z celé Evropy. Na jednom pódiu jsme se tak ukázali s Portugalci, Italy, Maďary, Poláky a mnoha dalšími. Výsledkem byla velkolepá show, kdy se na pódiu hýbe vše, včetně hrajících muzikantů, dirigentů, tanečnic a nezřídka se přidá i publikum.

Festival v Chebu má hodně podobný průběh, jako většina ostatních festivalů u nás – zahajovací ceremoniál, hlavní průvod, menší koncerty ve městě i okolí. V něčem se ale přece jen liší – přístup organizátorů, účastníků a zejména diváků je naprosto neuvěřitelný. Většina koncertů je beznadějně vyprodána dlouho předem, diváci nadšeně reagují na veškeré podněty, účastníky mezi sebe přijímají i na doprovodných akcích v průběhu festivalu a každý nadšeně přidá pomocnou ruku.

Nezbývá než doufat ve šťastný návrat do Chebu v roce 2014.

… ještě krátký článek z webu i s galerii:

2.7.2012 14:14

Cheb – Novinkou letošního bienále byly tribuny na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Odkaz na FOTOGALERII.

Podvacáté se do Chebu sjely mládežnické dechové orchestry z různých částí Evropy. Cílem jejich návštěvy byl jediný festival svého druhu v České republice, FIJO Cheb (le Festival Internacional des Jeunes Orchestres Instruments á vent). Jubilejní 20. ročník festivalu nachystal hned několik novinek.

V předvečer oficiálního zahájení se uskutečnil slavnostní program s názvem Nemůžeme se dočkat, kde zahráli Červení panteři – big band z Nové Role, vystoupila skupina scénického šermu Rectus, o zábavu se starali i DJ a čtvrteční večer ukončil ohňostroj.

Druhou novinkou byly tribuny na chebském náměstí, díky kterým si mohli návštěvníci přehlídku víc užít. O jejich oblibě svědčil i fakt, že byly třeba v sobotu odpoledne zaplněné do posledního místa.

„To byl super nápad, klidně zde tribun mohlo být i víc,“ zhodnotil Tomáš Nováček z Chebu.

Na chebské bienále tentokrát přijelo 13 souborů, a to třeba ze Zlína, Jeseníku, Polska, Slovenska, Maďarska či Portugalska.

A v sobotu se na náměstí předvedly také showbandy. Diváci svým potleskem rozhodli o tom, že ti nej jsou účastníci z Polska.

V pátek i v sobotu se na náměstí uskutečnily i taneční párty. Tu sobotní ukončili pořadatelé o něco dřív kvůli blížící se bouřce. „Párty jsme z bezpečnostních důvodů ukončili asi o čtyřicet minut dřív,“ řekl ředitel festivalu Vladimír Keblůšek. „Prostor se nám podařilo vyklidit ještě předtím, než bouřka vypukla.“ Vítr pak odnesl několik stanů, organizátoři pódium a ostatní stany hlídali až do rána.

V neděli ale program pokračoval. Vystoupení byla nachystaná jak přes den, tak večer. Rušno bylo hlavně na TJ Lokomotiva, kde se odehrálo slavnostní ukončení chebského bienále.
Festival potěšil nejen návštěvníky Chebu, ale také okolních měst. „Od pátku do neděle soubory vystoupily na různých místech Chebu, některé navíc i ve Františkových Lázních, v Sokolově, v Kynžvartě na zámku a v německém Waldsassenu,“ uvedla Martina Kuželová, mluvčí chebské radnice.

Velký potlesk si právě třeba ve Františkových Lázních vysloužil speciální host festivalu, portugalští bubeníci Eclodir Azul. „Ti byli opravdu úžasní,“ řekla divačka Jana Dvořáková z Chebu. „Ve Františkových Lázních roztleskali celé publikum.“ Soubor má 150 členů, ale kvůli vysokým nákladům přijelo jen 8 členů.

„Hlavním centrem festivalu bylo tentokrát náměstí, premiérově se na něm objevily i montované tribuny,“ sdělil místostarosta Chebu Vladimír Hartmann.

Autor: Václava Simeonová , převzato z webu:
http://chebsky.denik.cz/kultura_region/vikend-patril-jubilejnimu-20-rocniku-festivalu…html


Loga
Zlín.eu Zlínský kra