Muzikanti – orchestr

Celou genealogii vzniku tohoto orchestru si můžete přečíst ve sbírce kronik Dechového orchestru mladých, pokud ale nemáte týden volna na pročítání starých kronik, zde máte shrnutí…

 

V roce 1946 vznikl ve Zlíně (CZ) v tělovýchovné jednotě Sokol orchestr Dechová hudba mladých, který založil jeho dlouholetý dirigent a umělecký vedoucí pan Karel Trávníček. Přes velmi obtížné začátky dosáhl orchestr vysoké úrovně a po řadu let obsazoval první místa ve své kategorii v celostátních soutěžích. Na Dechovou hudbu mladých přirozeně navazuje a pokračuje Sdružení dechového orchestru mladých Zlín (SDOM Zlín), které bylo ustaveno v roce 1997. Základ orchestru tvoří mladí hudebníci ve věku od 9-ti let ze Zlína a okolí, který si orchestr vychovává. Od svého vzniku (v roce 1946) do dnešní doby prošlo dechovým orchestrem více než 2000 mladých muzikantů, z nichž celá řada patří k vynikajícím profesionálním hudebníkům nebo se věnuje pedagogické činnosti ve výchově dalších mladých muzikantů.

Současným dirigentem a uměleckým vedoucím orchestru je pan Libor Mikl se svými spolupracovníky Petrem a Tomášem Černochovými. Nedílnou částí orchestru jsou 3 skupiny mažoretek a twirlerů ve věku od 5-ti do 25-ti let a taneční skupina pod vedením sester Aleny a Anny Krčmářových.

SDOM Zlín se pravidelně představuje svými koncertními a pochodovými vystoupeními nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Pro svoje vynikající umělecké kvality je soubor pravidelně zván a vysílán na mezinárodní soutěže a vystoupení do zahraničí. Vystupoval v Norsku, Rakousku, Německu, Francii, Belgii, Lucembursku, Dánsku , Maďarsku, Polsku, Rusku aj., kde získal řadu prvních cen nebo předních ocenění.

Repertoár orchestru je velmi bohatý. Vedle skladeb klasické české dechovky a českých lidových písní do něho patří např. skladby klasické, muzikálové a filmové světové hudby, skladby pro velký dechový orchestr, orchestrální i rockové skladby .

Orchestr kromě koncertních a pochodových vystoupení nabízí kulturní program i pro různé společenské, sportovní a jiné příležitosti.

 

Kromě mnoha festivalů v ČR i v zahraničí jsme stihli nahrát nějaké to CD a DVD, na stěnu slávy jsme si vyvěsili i pár ocenění a diplomů ze soutěží.

Za posledních pár let můžeme jmenovat tyto soutěžní ocenění:

2012:

Mezinárodní lidové slavnosti – Rusko – Petrohrad – zlaté pásmo a udělení titulu „Čestný laureát festivalu“

2010:

Národní soutěž ZUŠ v Hulíně – 1. místo s postupem do ústředního kola

Stříbrné pásmo kategorie 2C – Ústřední kolo národní soutěže dechových orchestrů ZUŠ v Letovicích  7. Května 2010

2007:

Ostrava – zlaté pásmo

Německo – Rödemis – soutěž showbandů – třetí místo v pochodovém defilé, druhé místo v koncertní show

2004:

Mezinárodní hudební soutěž mládežnických orchestrů v Praze – zlaté pásmo

2002:

Mezinárodní hudební soutěž mládežnických orchestrů v Praze – stříbrné pásmo

2000:

Mezinárodní hudební soutěž mládežnických orchestrů v Praze – stříbrné pásmo

1998:

Soutěž DO při ZUŠ v Kolíně – stříbrné pásmo


Loga
Zlín.eu Zlínský kra